Kdo získal titul Anděl mezi zdravotníky v roce 2021?

Kdo získal titul Anděl mezi zdravotníky v roce 2021?

Sobotní večer v Městském divadle v Náchodě patřil zdravotníkům. Na finálový večer projektu Anděl mezi zdravotníky se tam sjela dvanáctka finalistů a finalistek, kteří reprezentovali všechny zdravotníky napříč zdravotnickými a pečovatelskými profesemi.

Na podiu vedle sebe nastoupili nejen zdravotní sestry a lékaři, laborantka, fyzioterapeutka, pečovatelka studentka, lékárnice, ale hlavně odborníci ve svých profesích a sympatičtí lidé. V krátkém představení, v rozhovorech se známými osobnostmi a při „poznávačce“ historických zdravotnických pomůcek finalisté prokázali svoje znalosti, pohotovost a komunikativnost.

Diváky náchodského divadla pobavil komentář ke zdravotnickému náčiní z úst gynekologa a porodníka Patrice Awonseba Baba Musah, pozdějšího vítěze, který při pohledu na porodnické kleště vyprávěl: „Porodnické kleště vozím sebou i domů, do rodné Ghany, kdyby bylo potřeba odrodit na poli. Jednou jsem si šel zahrát můj milovaný fotbal a po návratu vidím, bratr s nimi obrací maso na grilu. Tady vidíte, na co všechno se toto náčiní hodí." Na což velice pohotově zareagoval Robert Zaketovič, majitel firmy Medilab ČR, s.r.o., do jejichž sortimentu patří nejen roušky a zdravotnické oblečení, ale také porodnické kleště. „Pane doktore, nevadí, my vám vyrobíme nové a ještě na to dáme vaše jméno. Ty už vám nikdo nevezme.“

Vítězi byli všichni, nicméně porota složená s osobností kulturního, společenského a politického života rozhodla takto:

  • 1. místo: Patrice Awonseba Baba Musah, 35 let, Ústav pro péči o matku a dítě, lékař – soutěžící č. 12
  • 2. místo: Jana Farkačová, 74 let, Všeobecná fakultní nemocnice, zdravotní laborant – soutěžící č. 7
  • 3. místo:Vladimíra Svědínková, 52 let, Alzheimercentrum Černošice, pečovatelka – soutěžící č. 5

Cenu Sympatie Anděl mezi zdravotníky časopisu Florance, získal soutěžící číslo 12 Patrice Awonseba Baba Musah

Cenu Sympatie Anděl mezi zdravotníky časopisu Profi Medicína získala Jana Pruknerová, 38 let, Nemocnice Jihlava, staniční sestra na JIP – soutěžící číslo 1.

Cenu ředitele soutěže za přínos zdravotnictví předal David Novotnýpaní Janě Šeblové, lékařce, dlouholeté záchranářce a odbornici na urgentní medicínu.

Všichni finalisté a finalistky si společensko-soutěžní klání užili. Nejenže v červenci absolvovali několikadenní soustředění v luxusním resortu Chateau Šanov, ale ze slavnostního večera v Náchodě si každý odnesl pamětní skleněnou plaketu a dárkové tašky od sponzorů soutěže jako od společnosti Promedica či Chirana T. Injekta. Vítěz na druhém místě obdrží zájezd od CK Fantasy Travel a třetí pobyt ve Schrohotvých lázních v Dolní Lipová. Vítěz pak bude rok jezdit zapůjčený vozem Kia od společnosti Autobond Group a.s.

Vítěz, Patrice Awonseba Baba Musah, převzal také z rukou Kateřiny Zemanové šek z Nadačního fondu Miloše Zemana pro Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí v hodnotě 100 000 korun na pomoc v boji s důsledky pandemie koronaviru.

Pozvání do Náchoda na 2. ročník Anděl mezi zdravotníky přijali např. dcera prezidenta republiky Kateřina Zemanová, hlavní sestra ČR Alice Strandová, ministryně pro místní rozvoj ČR Klára Dostálová, starosta města Náchod Jan Birke, ministr zdravotnictví Vojtěch Adam, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, člen představenstva Hospodářské komory ČR Radek Jakubský, profesor Roman Prymula a další významné osobnosti kulturního, společenského a politického života.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěchpřed finále uvedl: „V Náchodě jsem na akci Davida Novotného už po několikáté, ale na finále Anděl mezi zdravotníky poprvé. Mně se líbí koncept tohoto projektu, protože jsou tady zástupci různých zdravotnických oborů a každá profese je cenná a důležitá. Dovedu si živě představit, že jsou soutěžící v zákulisí nervózním, určitě až já půjdu na pódium, tak trému pocítím také. Ale ono to z člověka rychle spadne a bude to skvělé. Je jedno, kdo vyhraje, protože je to pocta všem zdravotníkům.“

Po vyhlášení vítězů svoje první dojmy ze soutěže svěřila prof. Věra Adámková, předsedkyně zdravotního výboru Poslanecké sněmovny: „Jsem ráda, že podobná soutěž je, protože naše zdravotnictví, ač se to někomu nezdá, odvádí kus pořádné práce. Pro mne je důležité, že soutěž pojímá všechny zdravotnické profese a je dobře, že zvítězil kolega původem z cizí země. Je to povzbudivé i pro ostatní kolegy cizince, protože pokud odvádí dobrou práci, tak to rádi všichni oceníme. Vítěz je velice sympatický a já mu přeji vše nejlepší do dalšího života.“

Soutěžícím a hostům v sále zazpívali a zahráli Michaela Nosková, Felix Slováček ml. Věra Martinová, Hanka Křížková, Radim Flender, Nelly Řehořová či Peter Pecha. Legenda mezi zpěváky Václav Neckář, vybral pro finálový večer výstižnou písničku Andělé strážní. Večerem provázel moderátor Karel Voříšek.

Jednatelka společnosti Chirana T. Injekta Janka Košťálová byla velmi spokojená s celým večerem a už se těší na vyhlášení třetího ročníku, ale do té doby se představí ještě fotky v kalendáři s výrobky Chirana T. Injekta a Medilab na rok 2022. Nicole Beyerová marketingová ředilka společnosti Promedica distribuce a logistika ve zdravotnictví uvedla: „Letošní večer se nám velmi líbil a těšíme se na další ročník, poděkování si zaslouží opravdu všichni zdravotníci“ dodala.

Zakladatel a ředitel soutěže David Novotný mohl být spokojený, protože oproti prvnímu ročníku, který se konal opravdu za striktních hygienických opatření, se letos přece jenom lehčeji „dýchalo“.„Jsem rád, že při 2. ročníku projektu Anděl mezi zdravotníky už mohlo být náchodské divadlo plné a mohli jsme povzbuzovat dvanáctku zdravotníků v plné síle. Je hodně těžké vybrat jednu osobu, protože si ocenění zaslouží každý, kdo se stará o zdraví a pomáhá lidem. Doufám, že se všichni bavili, finalisté si to užili a je to pro ně milá zkušenost,“ uvedl David Novotný, který, jak je jeho zvykem, už spřádá plány na 3. ročník projektu Anděl mezi zdravotníky.